05 LUT

WEŁNA CZY STYROPIAN, o to jest pytanie !

POJEDYNEK ??? WEŁNA CZY STYROPIAN, o to jest pytanie !

PRZY OKAZJI:
"Pogromcy mitów" - " PANIE, W TAKIM DOMU TO PIERDNIĘCIE MUCHY SŁYCHAĆ PRZEZ ŚCIANĘ... ! "

Na temat akustyki i tłumienia hałasu muszę troszkę więcej napisać :)

Który lepiej tłumi hałas, styropian czy wełna?
Niewielu Polaków docenia dobrą izolację akustyczną.

Porównując jedynie materiały - bezwzględnym zwycięzcą jest wełna. Lepiej niż styropian tłumi hałas rozchodzący się w powietrzu (np. muzyka, rozmowa), jak i dźwięki uderzeniowe (np. grę w piłkę dzieci na piętrze:) ).
Styropian jednak dobrze tłumi jedynie dźwięki uderzeniowe.
Gdy chcemy mieć bardzo dobrze wyciszony dom, powinniśmy stosować wełnę? Niekoniecznie.

W praktyce o akustyce domu decydują wszystkie warstwy ściany. Jeśli warstwa konstrukcyjna zbudowana jest z materiałów o dużej gęstości (np. cegła) - wówczas to one mogą skutecznie zapewnić nam izolację akustyczną, a wełna czy styropian będą pełniły rolę jedynie izolacji cieplnej. Jednak jeśli dom stawiamy z materiałów lekkich, wówczas rolę tłumiącą powinna przejąć również warstwa termoizolacyjna.

Odległość domu od dokuczliwych źródeł hałasu to kolejny punkt. Wełna nie będzie nam potrzebna, gdy nasza działka znajduje się w ustronnym miejscu. Wełna przyda się, gdy dom będzie znajdował się przy ruchliwej ulicy, drodze z kostki brukowej. Wełna jest lepszym izolatorem hałasu, tylko musimy brać wszystko z rozsądkiem i dobrać materiał do własnych potrzeb i lokalizacji inwestycji.

W moim domu ściana działowa wygląda następująco:
Karton-gips 12mm/płyta OSB 8mm/folia aluminiowa paroizolacyjna 150g/10cm wełny/folia aluminiowa paroizolacyjna 150g/płyta OSB 8mm/ karton-gips 12mm

Jest naprawdę cicho, mam piec z podajnikiem do eko-groszku, nie słychać go prawie wcale, czasami w nocy w zimę wstawałem i sprawdzałem czy wogóle podaje opał :) Jeśli jednak komuś jest mało zawsze może wyciszyć sobie dodatkowo ściany wkładając pomiędzy karton gips a płytę OSB np. korek 10mm lub filc :)Trzeba również pamiętać, że ściany to nie wszystko, potrzebne są dobre drzwi między pokojami, pełne w środku a nie kartonowe i z uszczelkami, to zapewni nam ciszę i komfort :) i właśnie jest tak u mnie, cisza i spokój :) zaznaczam że mam dwójkę dzieci wiek:rok i trzy lata :)

Dodatkowo dodam, że jak ktoś stawia ścianki działowe z karton-gipsu nawet w budynku murowanym wycisza zawsze wełną, nie spotkałem się ze styropianem

Galeria zdjęć