26 LUT

MDM - Mieszkanie(dom) dla Młodych to gra warta świeczki?

Rządowy projekt „Mieszkanie dla Młodych” to następca zbierającego wiele przychylnych opinii projektu „Rodzina na Swoim”. Czy ma szanse dorównać popularnością poprzednikowi i czy jest równie korzystny? A jeśli tak to dla kogo?

MDM – Mieszkanie dla młodych – garść podstawowych informacji

Głównym założeniem programu jest dofinansowanie wkładu własnego do zakupu mieszkania lub budowy domu.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Dopłatę można uzyskać do 75 m2 (mieszkania) lub do 100 m2 (dom) w przypadku rodzin z trojgiem dzieci limit wzrasta odpowiednio do 85 m2 i 110 m2.
- 10 procent dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych i małżeństw bez dzieci;
- 15 procent dopłaty do wkładu własnego dla osób i rodzin wychowujących jedno dziecko;
- 20 procent dopłaty do wkładu własnego dla osób i rodzin wychowujących dwoje dzieci;
- 30 procent dopłaty do wkładu własnego dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci.

Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko mogą liczyć na pomoc we wcześniejszej spłacie części kredytu (w przypadku zakupu mieszkań). Dodatkową możliwością jest skorzystanie z tzw. częściowego zwrotu podatku VAT na materiały budowlane (do 100 m2 lub do 110 m2 w przypadku rodzin z trójką dzieci).

Kiedy nie możesz skorzystać z programu MDM – Mieszkanie dla Młodych?

Jak to bywa w życiu nie wszyscy będą mogli skorzystać z programu. Jeśli jakiś punkt z założonych ograniczeń dotyczy Ciebie – niestety nie skorzystasz z projektu MDM. Chyba, że warunki w przyszłości ulegną zmianie:

Oto lista ograniczeń:
-
nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości) – to ograniczenie nie dotyczy rodzin z trójką dzieci;
- nie można mieć ukończonych 35 lat (w małżeństwach decyduje wiek młodszego z partnerów) – to ograniczenie również nie dotyczy rodzin (lub osób) z trojgiem dzieci;
- trzeba zaciągnąć kredyt na co najmniej 50% wartości mieszkania i na okres minimum 15 lat;
- cena mieszkania nie może przekroczyć wskaźnika określonego dla danej lokalizacji.

Jeśli chcecie zobaczyć listę ze wskaźnikami jakie obowiązują w określonej lokalizacji to po prostu zajrzyjcie tutaj.

Jeśli w przeciągu 5 lat od kupna mieszkania urodzi Ci się trzecie dziecko (bądź zostanie przysposobione) otrzymasz dodatkowe 5 procent na przedterminową spłatę części kapitału kredytu.


Papierkowa robota
Aby otrzymać dofinansowanie wkładu własnego należy złożyć stosowny wniosek w momencie składania wniosku o kredyt. Wraz z wnioskiem trzeba dołączyć:

-  pisemne oświadczenie o spełnieniu na dzień złożenia wniosku warunku o nieposiadaniu na własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. W oświadczeniu należy także dodać, iż wniosek ten będzie spełniony w momencie zakupu nieruchomości (oświadczenia nie muszą składać osoby posiadające co najmniej trójkę dzieci);
-  pisemne zobowiązanie, iż w przypadku najmu lokalu mieszkalnego lub posiadania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w przeciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania zostanie rozwiązana umowa najmu lub zrzeczone zostanie prawo lokatorskie do spółdzielczego lokalu;
- pisemne oświadczenie, że kupione mieszkanie służyć będzie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Te dokumenty są niezbędne. W zależności od tego w jakim banku będziesz brał kredyt zapewne będziesz musiał okazać inne dokumenty, których bank będzie potrzebował, by określić czy spełniasz wszystkie wymogi określone w ustawie – np. wiek.

 

Do jakich banków się udać, jeśli rozważasz skorzystanie z programu MDM – Mieszkanie dla Młodych?
 

1. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (*uczestniczy w programie od 02.01.2014 r.)
2. Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (w programie od 02.01.2014 r.)
3. Getin Noble Bank Spółka Akcyjna (w programie od 04.02.2014 r.)
4. Bank Polskiej Spółdzielczości Spółka Akcyjna                (w programie od 01.04.2014 r.)
5. Alior Bank Spółka Akcyjna (w programie od 03.02.2014 r.)
6. SGB-Bank Spółka Akcyjna (w programie od 10.02.2014 r.)
7. Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna (w programie od 31.03.2014 r.)
8. Bank BGŻ BNP Paribas Spółka Akcyjna (w programie od 19.02.2014 r.)
9. Bank Millennium Spółka Akcyjna (w programie od 14.04.2014 r.)
10. Euro Bank Spółka Akcyjna (w programie od 19.05.2014 r.)
11. Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna (w programie od 10.06.2014 r.)
12. Bank Zachodni WBK Spółka Akcyjna               (w programie od 28.07.2014 r.)
13. Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna (w programie od 31.12.2014 r.)
14. Credit Agricole Bank Polska Spółka Akcyjna (w programie od 02.01.2015 r.)

* Lista instytucji kredytujących aktualna na dzień publikacji artykułu.


Kto zarabia na programie MDM?

Okazuje się, że program, którego celem jest poprawa sytuacji mieszkaniowej młodych osób i rodzin jest korzystna także dla budżetu państwa. Mowa tutaj o sporym zastrzyku gotówki do Skarbu Państwa. Zwiększone zainteresowanie projektem to zysk dla obu stron. Osoba, która skorzysta z programu średnio otrzyma około 25 tysięcy złotych dopłaty. Jak się okazuje od momentu powstania programu czyli od 2014 roku Państwo na jego obsługę wydało nieco ponad 1 miliard złotych.

Zdecydowanie więcej jednak zarobiło z podatków, m.in. z VAT, PIT czy podatku od czynności cywilno-prawnych odliczając koszty programu Skarb Państwa zarobił 1,6 miliarda złotych.

Podatki płacą zarówno deweloperzy, dostawcy materiałów budowlanych, notariusze czy pracownicy banków. Według wyliczeń ekspertów przy zakupie przeciętnej nieruchomości zakupionej w programie MDM na rynku pierwotnym wartej 220 tysięcy złotych blisko 70 tysięcy to potencjalne zyski dla budżetu. Dopłata jest z kolei trzy razy mniejsza.

Jeśli Państwo zarabia aż tak wiele na projekcie to może większe korzyści z niego powinni posiadać beneficjenci? Nie można jednak podważyć, że MDM napędza gospodarkę.

Od września 2015 roku projekt, który pierwotnie miał dotyczyć jedynie transakcji na rynku pierwotnym rozszerzony został o rynek wtórny. Taka decyzja zwiększyła zainteresowanie projektem. Potencjalni nabywcy nieruchomości poprzez program MDM, powinni jednak się spieszyć, gdyż od stycznia 2016 roku złożono wnioski na blisko 367 mln złotych. To połowa budżetu jaki przeznaczono dla programu na ten rok. „Mieszkanie dla Młodych” obowiązywać będzie do końca 2018 roku. Jak zapowiadają przedstawiciele rządu program „Mieszkanie dla Młodych” ma zastąpić nowy projekt skierowany do osób, których dochody nie pozwalają na kupno mieszkania lub najmu na warunkach rynkowych.

Co ważne kupując mieszkanie lub dom warto zwrócić uwagę na pomieszczenia przynależne (m.in. balkon, garaż, piwnica, komórka lokatorska, loggia, taras, pralnie, suszarnie, kotłownie, antresole czy strychy). Ich powierzchnia nie jest wliczana do powierzchni nieruchomości ale cena już tak.

Mały przykład. Chcesz kupić mieszkanie o powierzchni 45 m2, które kosztuje 180 tysięcy. Metr kwadratowy kosztuje 4 tysiące złotych. Decydujesz się jednak dodatkowo na zakup piwnicy, która kosztuje 8 tysięcy zł. Łączna cena nieruchomości to 188 tysięcy zł. Powierzchni piwnicy nie możesz jednak doliczyć do ogólnej powierzchni nieruchomości. Wychodzi więc 4 tysiące 177 zł za metr, a w zależności od lokalizacji (każda miejscowość ma określony limit za metr, gdzie możliwa jest transakcja w programie MDM) może się okazać, że akurat w Twoim mieście przekroczysz limit i z transakcji nici.

Pamiętaj, że warunkiem skorzystania z programu MDM jest kredyt zaciągnięty w polskiej walucie.

Galeria zdjęć