16 LUT

Jakie i ile drewna na konstrukcję naszego domu

Jak zaczynałem budowę swojego domu, jedyne co wiedziałem, to że drewno na konstrukcję musi być suszone komorowo i strugane czterostronnie,  drewno z drzewa iglastego(polecali świerk). Szukałem cen drewna ale nigdzie w internecie nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Wielu z Państwa przysyła mi pytania na wiadomości prywatne: ile drewna poszło na budowę konstrukcji szkieletowej? Nie mam dokładnej informacji od wykonawcy na ten temat, nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć ale dotarłem do źródeł w internecie i podzwoniłem po firmach zajmujących się budową jak oni przeliczają sobie do kosztorysów drewno, które będzie potrzebne do wybudowania konstrukcji.
Postaram się Państwu przybliżyć ten temat po dłuższym rozpoznaniu i doświadczeniu jakie zdobyłem podczas budowy domu.

Jeśli ktoś zaproponuje Wam drewno konstrukcyjne za mniej niż 1000 PLN NETTO metr sześcienny to znaczy, że nie jest to drewno odpowiednio przygotowane do budowy konstrukcji szkieletowej, będzie prosto z pod piły, może przeszlifowane delikatnie ale na pewno nie zachowujące norm wilgotności i innych. Tarcicę(drewno) prosto z pod piły można już kupić za 700-750 PLN NETTO za metr sześcienny, a cena drewna konstrukcyjnego to 1100-1200 PLN NETTO za metr sześcienny.(cena z podatkiem VAT 1,23*1100 = 1353PLN BRUTTO).

Obdzwoniłem ponad 8 tartaków w różnych województwach, niektóre z nich mają cenę wyższą za drewno na belki stropowe i konstrukcję dachu, ze względu na wymiary takich elementów(długość i przekrój) o 80-120 PLN NETTO za metr sześcienny. Dlatego do wszystkich obliczeń przyjmę kwotę 1150 PLN NETTO za metr sześcienny, bo wiadomo że dochodzą jeszcze koszty transportu i np. rozładunek. Po budowie wiem, że lepiej więcej policzyć i żeby coś zostało w portfelu, niż policzyć mniej i się rozczarować że trzeba lokatę zdejmować bo braknie :)

Do budowy naszego wymarzonego domu użyjmy więc drzewa spełniającego normy konstrukcyjne, czyli:
- tarcica suszona komorowo, wilgotność około 18-19%
- tarcica czterostronnie strugana
- tarcica z załamanymi krawędziami
- dobrze jak takie drewno będzie postemplowane i certyfikowane, wtedy mamy pewność jakości

Reasumując cenę drzewa:
- tarcica „z pod piły” 700 PLN NETTO
- tarcica przygotowana do budowy konstrukcji szkieletowej 1100 PLN NETTO

Różnica w cenie jest kolosalna, bo kolosalna jest różnica w jakości materiału !
NIE OSZCZĘDZAJ NA JAKOŚCI DREWNA !

Najważniejsze zostawiłem na sam koniec :)
To w takim układzie mamy cenę za metr sześcienny drewna konstrukcyjnego, to ile teraz będzie mi potrzeba drewna na wybudowanie domku 75 metrów kwadratowych + poddasze użytkowe? Jak to policzyć, przecież nie znam przekroju wszystkich desek i ile metrów tych desek będzie potrzeba. Zatem już Wam mówię J

Jak zawsze jest wiele szkół i wiele norm liczenia tego materiału, amerykanie stawiając szkielet stawiają słupek co 40cm, u mnie jest co 60cm. Przy oknach wstawia się dwa słupki obok siebie, a jak jest okno balkonowe takie duże jak moje to 3-4 belki + wzmocnienie nad oknem, także tego materiału wychodzi trochę więcej,  wszystko zależy od projektu domu, jak bardzo jest udziwniony, wiadomo że prostą bryłę wybudujemy zawsze najtaniej niż domek z zakamarkami i udziwnieniami.
Zatem, z norm polskich wynika, że zużycie drewna konstrukcyjnego na 1 metr kwadratowy to 0,16 metra sześciennego. Rozbieżność w różnych źródłach jest spora, bo spotkałem się z opiniami zużycia na poziomie 0,14m^3. Mailowałem do amerykańskich firm w tej sprawie i obliczali mi to na wzorze stosując normę zużycia 0,17 i 0,18.(cztery firmy odpowiedziały:trzy firmy norma 0,18 i jedna firma 0,17) W polskim internecie znalazłem informację dotyczącą normy przyjętej do obliczeń 0,16m^3.
Trzymając się zasady, że lepiej policzyć więcej, niż ma braknąć materiału, do liczenia przyjmę wartość średnią zaokrągloną w górę 0,17m^3 na metr kwadratowy budynku, bo domek lekko podniesiemy np. o jakieś 15-25centymetrów żeby skos na górze zaczynał się wyżej i był lepszy komfort użytkowy na poddaszu, to już trochę więcej drewna pójdzie.
 

Na domek o powierzchni 75m^2 + poddasze użytkowe około 60m^2 będziemy potrzebować:
- 12,75m^3 drewna co daje nam łączną kwotę za materiał
- 14 662,5 PLN NETTO
- 18 034,88 BRUTTO (z podatkiem VAT 23%)
- można przyjąć że w tej cenie jest już zawarty transport, rozładunek i trochę kilogramów gwoździ :)

Zapraszam do skorzystania z prostego kalkulatora do obliczania tarcicy konstrukcyjnej na swój własny budynek, czy to domek całoroczny, domek letniskowy, budynek gospodarczy:
http://www.drewnianedomykanadyjskie.pl/kalkulator_drewna_konstrukcyjnego

Pozdrawiam !

Galeria zdjęć