12 LUT

Jaki dach - płaski,spadowy czy może okrągły

Witam serdecznie,

Wiem, że wielu z nas waha się nad wyborem projektu domu i głownie chodzi o rodzaj dachu, czy ma być on spadowy czy płaski, jeśli spadowy to jak duży kąt nachylenia itd. :)
Jak zawsze każdy dach ma swoje plusy i minus :)

Dach spadowy pod dużym kątem nie będzie dla nas uciążliwy na piętrze, jeśli podniesiemy sobie budynek troszkę do góry i np. skos będzie nam się zaczynał od 1 metra lub 1,20 metra wysokości. Przy takim rozpoczęciu skosu i spadku dachu 45stopni, praktycznie skos nie będzie dla nas żadną barierą. Dach będzie pełnił funkcję "ściany". Przy dużym kącie nachylenia rzadkością jest zalegający śnieg, raczej spada on na bieżąco na dół :)

Dach płaski - wiadomo, że nie będzie żadnych skosów na piętrze :) domy z płaskim dachem wydają się nowocześniejsze, takie bryły. Jedynym minusem może być zalegający śnieg, trzeba się pofatygować i łopatą pozbyć się go z góry lub wykonać sobie system ogrzewania dachu, żeby śnieg rozpuścić(nie wiem czy takie rozwiązania istnieją, strzelam) :) dobre odpływy wody i po sprawie :)

O kosztach się nie wypowiem, bo nie mam takich danych, który budynek będzie tańszy, czy z dachem skośnym czy z dachem płaskim. Wiem jedno, przy małej działce tak jak się u nas sprzedaje np. 500-600 metrów^2 zdecydowałbym się na dach płaski i na dachu domu zrobiłbym sobie kuchnie letnią i taras, a przy działce większej niż 1000 metrów wybrałbym tradycyjny dach :)

Klimat nam się ociepla, od dwóch lat nie pamiętamy co to śnieżna i mroźna zima, a spodziewam się że kolejne będą jeszcze łagodniejsze, także nie ma co się przejmować zalegającym śniegiem na dachu płaskim.

Jeśli jednak nie możecie dojść do kompromisu z drugą połówką - "ja chce dach skośny, - nie, mi się nie podoba, bierzemy projekt z płaskim dachem !" :) - to mam alternatywę dla Was :) mianowicie dach półokrągły :) Sami spójrzcie i oceńcie, czekam na wasze komentarze :)

Pozdrawiam !

Galeria zdjęć