07 LUT

Domy na kółkach od strony cenowej i technicznej

Zgłębiłem trochę temat budowy domku na kółkach. Od strony technicznej i prawnej jest kilka rzeczy o których musimy pamiętać:) Polskie prawo ogranicza nas do wymiarów naszej przyczepy oraz jej wagi. Zestaw: pojazd i przyczepa nie może przekraczać długości 18,75m i szerokości 2,55m(mogą wystawać poza ten wymiar elementy giętkie, np. takie antenki z oświetleniem obrysu przyczepy). Co do wysokości to możemy walnąć sobie wierzę do 4metrów :) ograniczają nas jedynie: siła wiatru(przy rozstawie kół na 2,5m ) i wiadukty,trakcje tramwajowe i kolejowe, które napotkamy po drodze na wakacje. Muszę sprawdzić ile wysokości mają standardowe wiadukty i na jakiej wysokości wiszą trakcje tramwajowe i kolejowe :) Ale wydaje mi się że 2,75m to maks licząc od samej ziemi, musimy wziąć pod uwagę wysokość kół, czyli przestrzeń ramy od podłoża :)

Na pierwszym zdjęciu znalazłem ramę, którą gościu sam wykonał i ma do sprzedania za 7500$ (22 500 PLN), ale artykuł był z roku 2011, a że całą na full wypasie zbudowaną ma do sprzedania za 20 000$ (około 60 000 PLN). Myślę, że ceny są zdecydowanie zawyżone.

Co najważniejsze, buduje z profili metalowych. Dlaczego ?
Profile metalowe mają być lżejsze od drewnianej konstrukcji, musimy pamiętać, że "ciągnięty" przez nas dom nie może być cięższy od pojazdu jakim go ciągniemy :)
cyt. "rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej całkowitej masy samochodu osobowego lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowietej nie przekraczającej 3,5t".
Jednym słowem, samochód musi więcej ważyć niż nasza przyczepa :)

Trzeba przeliczyć ile profili jest potrzebnych do zbudowania domu na kółkach i znaleźć cenę średnio-rynkową, będzie wiadomo w ilu można się zamknąć za taką przyjemność :)

Galeria zdjęć