24 LIP

Budowa domku holenderskiego

Witam serdecznie !

Chciałbym zaszczepić w Was trochę "majsterkowania" w te piękne upalne dni i kreatywnego myślenia w kierunku "NA SWOIM" :) Jeśli nie chcecie bawić się w budowę domu, kanadyjskiego lub innego z różnych względów(powody:"nie wiem czy zmienię pracę", "nie wiem gdzie znajdę swoją "drugą połówkę" i inne") mam dla was pewną alternatywę, myślę że dość dobrą zamiast wynajmu lokalu mieszkalnego :) Prawo pozwala nam na budowę obiektu do 35m^2 + kawałek góry to wychodzi nam może z 55m^2. Taki budynek zbudujemy na zawiadomienie, bez pozwoleń budowlanych itp., nie musimy robić fundamentów, stawiamy wszystko na bloczkach. Jeśli dobrze zaplanujemy wymiary takiego domku to możemy go przewozić z miejsca na miejsce bez żadnych problemów, ale robi się nam "tramwaj" np. 4x8,5metra.


Jeśli taki metraż jest dla nas za mały możemy pokusić się o domek holenderski, na kołach(tutaj dodatkowe koszty związane z masywnym stalowym podwoziem). Tutaj już możemy poszaleć z wymiarami np. 4x12metrów, dom jest "na kołach", także nie podlega tutaj ograniczeniom prawnym z tytułu jego wielkości, bo jest mobilny i możemy go przesunąć teoretycznie w każdym momencie. Żeby nie utrudnić sobie życia w przypadku przewożenia domku starałbym się nie przekraczać 4,5 metra szerokości oraz 4,5 wysokości(zestaw = budynek + wysokość naczepy), przekraczając te wymiary potrzebujemy specjalnych pozwoleń(koszta) na transport. Taką przyczepę możemy wybudować sobie sami, np. kupując na początek jakiś stary domek holenderski za bezcen jako bazę dla naszego domku i remontować we własnym zakresie, lub kupić gotowy domek holenderski.

Za przekroczoną masę uważa się masę powyżej 42 ton, natomiast jeśli chodzi o wymiary transport ponadgabarytowy to taki, który przekracza:
- szerokość pojazdu - 250 cm
- długość zestawu z naczepą - 1650 cm
- długość zestawu z przyczepą - 1850 cm
- wysokość pojazdu - 400 cm

I teraz prosty temat:
- na zakupie gruntu nie da się raczej stracić i jest to dobra lokata pieniążków, działki w mojej okolicy można kupić od 30 PLN za metr, a jak jest jakaś "niewymiarowa", np. bardzo wąska tj. 12metrów szerokości lub 10, to po 15 pln za metr, idealna pod nasz dom holenderski o wymiarach 4x12 metrów. 1000m^2 = 30 000 PLN
- stawiamy domek holenderski - używany w fajnym stanie można kupić od 35 000 tysięcy, również w ofercie są już takie domki całoroczne
powiedzmy, że znaleźliśmy super okazję i mamy pełen wypas przyczepę za 40 000 PLN


CO POTRZEBUJEMY DO PEŁNI SZCZĘŚCIA
- media woda/prąd/ścieki-szambo z dużym naddatkiem 10 000 PLN
- ogrodzenie działki - siatka/słupki/jakaś brama myślę że do 5 000 PLN

Domek holenderski dodatkowo możemy docieplić - styropian lub wełna fasadowa, koszt w granicach 10 000 - 12 000 PLN
Wypadałoby wymienić przy takim zabiegu również okna na PCV, koszt do 5 000 PLN

Reasumując koszty: domek i działka = 70 000 PLN + dodatkowe docieplenie 15 000 PLN + media i ogrodzenie 15 000 PLN
Środki trwałe = uzbrojona działka w media oraz ogrodzenie = 45 000 PLN
Środki mobilne = domek holenderski całoroczny docieplony około 50m^2 = 55 000 PLN

Cała nasza inwestycja "na swoim" wyniesie około 100 000 PLN.


W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, szukamy odpowiedniej działki w innym miejscu i przewozimy nasz dom, działka zostaje na sprzedaż/lub dla potomnych, włożony kapitał zwraca się lub jeszcze na tym temacie zarabiamy. Nie jesteśmy związani żadną umową wynajmu/najmu, nie mamy czynszu tylko mały podatek gruntowy/roczny, co w przypadku zmiany pracy do innego miasta wiąże się z płaceniem czynszu w obecnym mieszkaniu(nawet jak mieszkanie własnościowe) oraz w nowym miejscu pracy.

Są również minusy takiego rozwiązania, domki holenderskie które przynajmniej ja oglądałem, miałem przyjemność mieszkać miały "kartonowe ściany".
Akustyka takiego domku jest tragiczna, pierwszą rzeczą jaką bym wykonał w takim domku to wygłuszenie ścian działowych :)
Nie możemy mówić tutaj o jakiejkolwiek prywatności(seks) jeśli mamy współlokatorów. Jeśli jest to nasze pierwsze rozwiązanie "na swoim", nie mamy dzieci, lub dzieci są małe i śpią twardo to damy radę, w późniejszym etapie musimy myśleć o czymś "związanym z gruntem" lub wygłuszeniem ścian :)

Spójrzcie jak wykonuje domek holenderski profesjonalna firma, z doświadczeniem, ściany nie są kartonowe, wygłuszone, bardzo atrakcyjne te domki :)
Zapraszam również na stronę domową firmy, można podejrzeć plany pomieszczeń, zdjęcia itp. http://www.jachomes.com/

Czekam na wasze komentarze i opinie :) POZDRAWIAM !

Galeria zdjęć